به وبسایت پرتال جامع افق خوش آمدید

تبلیغات

مطالب این تارنما با استفاده از اسکریپت هوشمند خبرخوان افق گردآوری شده است . درصورت مشاهده محتوای نامربوط لینک مطلب را گزارش دهید .

تبلیغات


مهدی نصیری و تفکیک نظر و عمل در برخورد با مدرنیته

 

در مقام نظر، راه برای فهم ماهیت شیطانی تمدن مدرن کاملاً باز است

در مقام عمل، گریزی از اخذ وجوه بسیاری از مدرنیته نمی بینم

بنده در مقام نظر قائل به نفی کلی مدرنیته و تعارض آن با مبانی قرآن و عترت هستم اما در مقام عمل گریزی از اخذ وجوه بسیاری از مدرنیته نمی بینم و اساساً مدرنیته با تحمیل خود بر عالم، امکان مقابله تام و تمام و نفی کلی عملی خود را از همگان گرفته است و بنده معتقدم تنها حادثه ظهور است که منجر به نفی کامل مدرنیته و طرح و تمدنی جدید مبتنی بر مبانی دینی و وحیانی خواهد شد و ما تا آن لحظه در مقام عمل تنها به اصلاحات نسبی می توانیم دست بزنیم اگر چه در مقام نظر راه برای فهم ماهیت شیطانی تمدن مدرن کاملاً باز است.

بنده معتقدم آنچه ما در آن، محدودیت نداریم فهم نظری ماهیت اومانیستی غرب و تعارض آن با مبانی دینی است اما در مقام عمل تا وقتی که فروپاشی تام و تمام تمدن مدرن محقق  نشود ـ که به نظر حقیر این حادثه علی القاعده با حادثه ظهور حضرت مهدی عج الله محقق خواهد شد ـ  وسع ما برای اصلاح محدود بوده و وعده تحقق تمدنی اسلامی حتی به مقیاس شصت ـ هفتاد درصدی هم غیر واقع بینانه و غیر عملی خواهد بود و بر مشکلات سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی نظام و جامعه خواهد افزود.

البته باید تاکید کنم که محدود بودن وسع ما برای اصلاح عملی هرگز به معنای کم اهمیت و کم فایده دانستن آن نیست بلکه برای همین اصلاح نسبی و محدود باید تلاش و مجاهده کرد و از حرکت باز نایستاد. این که کسی گمان کند ما باید حتماً به نتایج صددرصدی و یا حداقل هفتاد ـ هشتاد درصدی از تلاشهایمان و یا نظاممان برسیم  تا ارزش تلاش و فداکاری داشته باشد، بر خطا است. آیا ائمه معصومین (علیهم السلام) که لحظه ای از تلاش و مجاهده در حد وسعشان دست نمی کشیدند به نتایج صددرصدی در عمل می رسیدند؟ و آیا جز امیر المؤمنین علیه السلام، امام معصوم  دیگری حتی توانست تشکیل حکومت بدهد؟ اما با این وجود این مانع مجاهدت های میسور و پیوسته آنان نبود.

کانال تلگرام مهدی نصیری

https://telegram.me/nasiri42

دیگر مطالب مرتبط

ديدگاه مهدي نصيري درباره پيشواي اهل توقف طالقان

تجددگريزان دانشگاه امام صادق عليه السلام

كتاب اسلام و تجدد و اهل توقف طالقان

پيامي در وبلاگ مهدي نصيري درباه اهل توقف طالقان

پاسخ نصیری به خسروپناه درباره اهل توقف طالقان

نقدي بر جريان تجددگريز سنتي

ديدگاه مهدي نصيري درباره مرجع اهل توقف طالقان

مكتب تفكيك يا تشيع سلفي؟!

فيلم سخنراني مهدي نصيري درباره نسبت اسلام و تجدد

تازه ترین دیدگاه مهدی نصیری درباره مدرنیتهمنبع این نوشته
اشتراک گذاری مطلب
تمامی حقوق این وب سایت برای گروه آواساز محفوظ است